• 1400/06/19 - 02:19
  • تعداد بازدید خبر : 30
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

ایران در حوزه سلول های بنیادی در دنیا جزو ۵ کشور اول است

به گزارشروابط عمومی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان به نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم آغاز عملیات ساخت بزرگترین انستیتو و مرکز جامع سلول های بنیادی و بازساختی پزشکی کشور در شهرستان سلطانیه زنجان اظهار داشت: استان زنجان مزیّن به خیرین بزرگواری است که نقش بسیار مهمی در توسعه و ارتقای سلامت این منطقه داشته و دارند و به عنوان خدمتگزار مردم از خیرین سلامت تقدیر و تشکر می کنم.  
 
وی افزود: مردم در ساختن کشور مشارکت می کنند و این کار در استان زنجان به خوبی انجام شده است؛ اقدامات خیرین سلامت، باقیات صالحاتی است که تا سالهای سال برای آنها ثواب به همراه دارد. علوم پزشکی در دنیا دچار تحول بزرگی خواهد شد و شده که یکی از تحولات مهم عرصه پزشکی، سلول درمانی و سلول های بنیادی است. در دنیا دومین تجارت بزرگ بعد از نفت، دارو است، برخی شرکت های دارویی مانع از این می شوند که علوم دیگر پزشکی به دلیل منافع زیاد خودشان، رشد کنند.
 
قدمت حدود سه دهه ای سلول های بنیادی 
 
وزیر بهداشت تاکید کرد: سلول های بنیادی قدمتی حدود سه دهه دارند و نقش بسیار عمده ای در آینده پزشکی خواهند داشت. 
 
وی بیان کرد: حدود ۲۰ سال پیش استفاده از سلول های بنیادی را در چشم به ویژه برای جانبازان شیمیایی آغاز کردم و تحول عظیمی در این حوزه رخ داد. در مرکز رویان، مرحوم کاظمی که از دانشمندان بزرگ بود، در مورد سلول های بنیادی اقدامات ارزشمندی انجام داد و امروز در حوزه سلول های بنیادی در دنیا جزو ۵ کشور اول هستیم.
 
در آینده برای درمان بسیاری از بیماری ها از سلول های بنیادی استفاده خواهد شد
 
دکتر عین اللهی تصریح کرد: وقتی بحث راه اندازی انستیتو سلول های بنیادی در استان زنجان مطرح شد، مورد استقبال بنده قرار گرفت چون آینده کشور را قطعا متحول خواهد کرد. در آینده برای درمان بسیاری از بیماری ها از سلول های بنیادی استفاده خواهد شد و شاید بیماری دیابت را بتوان به جای تزریق انسولین، با سلول های بنیادی که در پانکراس ایجاد می شود، درمان کرد؛ اکنون در بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های چشمی، پیوند مغز استخوان و بیماری کبدی از سلول های بنیادی استفاده می شود.
 
وی ادامه داد: اغراق نیست بگوییم در خاورمیانه، امکانات و تجهیزات مربوط به سلول های بنیادی ایران، بی نظیر است و اینکه در منطقه تاریخی سلطانیه که ما هویت داریم قرار است چنین مرکزی ایجاد شود، جای تقدیر دارد. امیدواریم این مرکز در آینده در بعد فراملی در جذب گردشگر سلامت، نقش مهمی داشته باشد و کشور ما را در دنیا ممتاز کند.
  • گروه خبری : اخبار معاونت درمان,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 75991
کلمات کلیدی
معصومه  میرزایی
خبرنگار

معصومه میرزایی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

آخرین بروز رسانی : 22 شهریور 1400